Język/Language
Pytania i odpowiedzi

Pigmenty świecące w ciemności do żywicy

Fotografia dzięki uprzejmości UlmanDesign.

 

Tutaj znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania odnośnie pigmentów luminescencyjnych.

 

1. Czym jest pigment luminescencyjny?

Pigment luminescencyjny to inaczej proszek świecący w ciemności lub luminofor. Służy on do nadawania produktom zdolności do samoistnego świecenia w ciemności po uprzednim naświetleniu światłem sztucznym bądź też naturalnym. Pigmenty w przeciwieństwie do barwników nie rozpuszczają się w medium ale tworzą w nim zawiesinę - mniej lub bardziej stabilną w zależności od wybranej wielkości ziarna jak i lepkości medium.

Pigmenty luminescencyjne w odróżnieniu od pigmentów UV nie wymagają ciągłego naświetlania - po naładowaniu się, świecą same nawet do 12 godzin. Cykl ładowania pigmentu i jego świecenia może być powtarzany wielokrotnie bez szkody dla pigmentu.

Wszystkie pigmenty luminescencyjne z naszej oferty bazują na glinianie strontu - jest to najnowsza generacja tych pigmentów przewyższająca pod względem jasności świecenia pigmenty oparte na siarczkach ponad 10-krotnie.

2. Jaka jest żywotność pigmentów luminescencyjnych?

Glinian strontu jest bardzo stabilną substancją i producent gwarantuje żywotność pigmentu ponad 15 lat. Nie oznacza to, że po 15 latach pigment przestanie świecić - po prostu jego zdolność świecenia spadnie na tyle, że nie mógłby on już być porównany z fabrycznie nowym pigmentem. Oczywiście wiele zależy od tego jak użyjemy pigmentu - jeśli np. zmieszamy go z kiepskiej jakości lakierem i po czasie pigment wejdzie w kontakt z wilgocią to żywotność luminoforu spadnie.

3. Jak długo ładuje się pigment luminescencyjny?

W warunkach dobrego oświetlenia (iluminant D65 - jasny, słoneczny dzień) czysty pigment potrzebuje 15 minut do pełnego naładowania się. Czas ładowania się pigmentu może zostać wydłużony przez dwa czynniki:

- Właściwości medium w jakim został osadzony pigment luminescencyjny. Jeżeli np. medium zawiera dużo dodatkowego barwnika lub ziarna pigmentu przykryte są grubą warstwą lakieru to czas pełnego naładowania z pewnością się wydłuży.

- Jeszcze ważniejszym czynnikiem jest umiejscowienie pigmentu względem źródła światła jak i samo źródło światła. Pigment umieszczony w głębokim cieniu lub w ładowany za pomocą słabej żarówki tak naprawdę nigdy w pełni się nie naładuje.

Należy tu wspomnieć o pigmencie S-ZZS380. Jest to specjalny pigment o przyspieszonym ładowaniu. Aby go w pełni naładować wystarczy tylko 5-7 minut dobrego oświetlenia. Sprawdzi się on wszędzie tam gdzie naświetlanie trwa tylko chwilę - nawet jeśli przez ten czas nie naładuje się on w pełni to jednak zrobi to lepiej niż standardowy pigment.

4. Jak długo świeci pigment luminescencyjny?

Gdybyśmy byli nieuczciwym lub nierzetelnym sprzedawcą to napisalibyśmy, że 12 godzin i na tym poprzestali. Jest to tylko pół prawdy. Niektóre pigmenty z naszej oferty świecą nawet dłużej niż deklarowane 12 godzin ale nie oszukujmy się - po 6-8 godzinach pigmenty luminescencyjne już tylko "jarzą" się i efekt ten jest widoczny tylko w warunkach dużego zaciemnienia.

Po 10 minutach od ustania oświetlenia luminofory świecą z mocą około 10-krotnie mniejszą niż w pierwszych sekundach. Jest to urok tej technologii - różne pigmenty od różnych producentów mogą mieć odrobinę lepsze lub gorsze parametry ale ogólna tendencja pozostaje ta sama. W następnych minutach spadek jest już mniej drastyczny. Zależnie od konkretnego pigmentu ciekawy i robiący wrażenie efekt jest obserwowalny do 1-3 godzin od ustania oświetlenia (słabiej wypadają takie kolory jak różowy lub ciemnoniebieski a najlepiej żółto-zielony i turkus). Należy też pamiętać, że świecące w ciemności proszki pracują swoją powierzchnią; oznacza to, że np. duży fragment ściany pomalowany farbą luminescencyjną nawet po 8 godzinach będzie dawał ciekawy efekt.

Ważnym, jeśli nie najważniejszym  czynnikiem jest też otoczenie w jakim nasz produkt się znajdzie. Im ciemniej tym lepiej będzie widać efekt fosforescencji. Im więcej pobocznych źródeł światła dookoła tym ten efekt będzie słabiej lub nawet w ogóle niewidoczny - można to porównać do próby prowadzenia rozmowy telefonicznej podczas koncertu rockowego. Reasumując idealną sytuacją dla pigmentu luminescencyjnego jest dobre naświetlenie w cyklu ładowania (mocne źródło światła w pomieszczeniu lub południowa, niezacieniona ściana i słoneczny dzień) i całkowita ciemność w cyklu świecenia. Im dalej odejdziemy od tego ideału tym efekt luminescencji będzie słabiej widoczny.

5. Czy temperatura otoczenia ma wpływ na pracę pigmentu?

Tak. Im cieplej tym pigment świeci mocniej ale za to krócej - im zimniej tym świecenie jest stabilniej rozłożone w czasie ale mniej efektowne. W pomieszczeniach gdzie temperatura zazwyczaj oscyluje w granicach kilku stopni C ten efekt można pominąć ale w przypadku stosowania produktów świecących w ciemności na zewnątrz różnicę da się zaobserwować.

6. Czy świecące pigmenty są szkodliwe?

Pigmenty luminescencyjne oparte na glinianie strontu nie są toksyczne, palne bądź też radioaktywne. Należy wspomnieć, że jedną z norm jakie spełniają jest EN 71-3 - jest to norma regulująca zawartość metali ciężkich w zabawkach mogących być połkniętymi przez małe dzieci.

Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że pigmenty składają się z małych, twardych i chropowatych cząsteczek. Mogą one podrażniać skórę, oczy i drogi oddechowe. Dlatego podczas pracy z surowymi pigmentami należy unikać nadmiernego wzbudzania pyłu oraz stosować ochronę przeciwpyłową dróg oddechowych, rękawiczki ochronne oraz unikać dostania się cząstek pigmentu do oczu.

7. Ile pigmentu luminescencyjnego należy dodać do medium?

Wszystko zależy od stosowanej technologii. W przypadku mieszania pigmentów z plastikami dodatek może się wahać od 5 do 30% masowych, do żywic dodaje się najczęściej od 20 do 30%, w przypadku użycia świecącego proszku jako farby dodajemy 15-25% (mniej przy pigmencie z małym ziarnem, więcej dla dużych ziaren), dla sitodruku dodatek ten może wynosić nawet 50%. Każdorazowo gdy zaczynamy nowy projekt warto przeprowadzić testy w mniejszej skali aby określić optymalny dodatek pigmentu.

8. Jakie nośniki można stosować do świecących w ciemności pigmentów?

Po pierwsze najbardziej przeźroczyste jak tylko to możliwe. Nośnik możemy podbarwić dodatkowym barwnikiem ale należy pamiętać, że ograniczając przeźroczystość zmniejszamy dopływ światła do pigmentu i ograniczamy oddawanie przez  niego światła. Mały dodatek barwnika na pewno nie zaszkodzi. Można też pigmenty mieszać z oryginalnie zabarwionymi nośnikami (np. gotowa biała farba do ścian) ale to już jest loteria - nigdy nie wiemy jak bardzo środki barwiące zastosowane przez producenta nośnika ograniczą świecenie pigmentu.

Dodatkowo jeśli stosujemy pigmenty niewodoodporne (a tak jest najczęściej) to nasz nośnik nie może zawierać wody a po związaniu powinien dobrze zabezpieczać cząsteczki pigmentu przed kontaktem z wilgocią.

Należy też unikać wszelkich lakierów z filtrem UV - taki filtr potrafi skutecznie ograniczyć lub nawet uniemożliwić ładowanie się pigmentu.

 9. Jak przechowywać pigment luminescencyjny?

Tak jak każde substancje chemiczne - w ciemnym, suchym pomieszczeniu w szczelnie zamkniętym opakowaniu i z dala od małych dzieci. Temperatura przechowywania pigmentów to od -50C do 60C.

10. Czy mogę zmielić pigment luminescencyjny aby uzyskać drobniejsze ziarno?

Nie jest to wskazane z kilku powodów:

- Pigment ma relatywnie dużą twardość 7,6 w skali Mohs'a i istnieje ryzyko, że podczas mielenia zanieczyścimy pigment.

- Mieląc pigment narażamy go na kontakt z wilgocią a przez to na osłabienie właściwości luminescencyjnych.

- Mniejsze ziarno pigmentu to słabsze świecenie.

- Jeśli mielimy pigment wodoodporny to niszczymy warstwę ochronną chroniącą go przed wilgocią.

Dlatego przed zakupem warto się zastanowić nad najlepszym rozmiarem ziarna dla naszej aplikacji a w razie wątpliwości skontaktować się z nami.

11. Jaki jest najlepszy pigment świecący w ciemności do żywicy?

Najpopularniejszym wyborem klientów w tym przypadku są pigmenty luminescencyjne L-ZZ660 ( żółto-zielony) i L-JN475 (turkus). Składają się na to mocne świecenie, odporność na UV i relatywnie niska cena tych pigmentów. Dość duże ziarno (0,1-0,12mm) nie stanowi tu znacznego problemu, gdyż chowa się ono pod warstwą żywicy. Jednak w przypadku małych detali z żywicy  jak np. biżuteria lepiej wybrać pigmenty o drobniejszym ziarnie (0,03mm) S-ZZ300 i S-JN260. Ciekawym wyborem mogą być pigmenty z ulepszonej serii: M-ZZ620 i XL-ZZ1150. Pierwszy ma drobne ziarno i jednocześnie mocne świecenie a drugi ma najlepszą moc świecenia w naszej ofercie - ale też duże ziarno 0,22-0,28mm co nawet w przypadku żywicy może stanowić pewne ograniczenie.

12. Jakiego pigmentu luminescencyjnego użyć do malowania i jak przygotować farbę świecącą w ciemności?

Jeżeli chcemy zrobić farbę luminescencyjną po pierwsze musimy określić jakiego użyjemy nośnika. Wybór medium opartego na wodzie (np. wodna emulsja akrylowa) ograniczy nam bardzo mocno wybór pigmentów, gdyż będziemy musieli wybrać wodoodporne pigmenty luminescencyjne. Tak więc jeżeli warunki na to pozwalają najlepiej wybrać nośnik rozpuszczalnikowy (chociażby lakier nitro lub żywicę epoksydową).

Teraz musimy się zastanowić nad tym czy pomalowany przedmiot/powierzchnia będzie oglądany z bliska czy z daleka. Jeżeli z bliska to powinniśmy wybrać pigmenty o drobniejszym ziarnie (początek kodu pigmentu "S" lub "M"). Dadzą nam one gładką i równo pokrytą powierzchnię - lecz ich świecenie jest zazwyczaj słabsze niż pigmentów o grubszym ziarnie (litera "L" na początku kodu). Dlatego jeżeli pomalowany przedmiot będzie oglądany z dość daleka (np sufit) lepiej będzie wybrać pigment o większym ziarnie.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest lokalizacja pomalowanego przedmiotu. Do zastosowań na zewnątrz budynków powinniśmy stosować pigmenty świecące w ciemności o kolorach żółto-zielonym, turkusowym lub błękitnym. Wewnątrz budynków możemy stosować wszystkie kolory z oferty. Szerzej ta kwestia jest omówiona w artykule "Jak wybrać odpowiedni pigment luminescencyjny?" zlokalizowanym w stopce naszej strony internetowej.

Pigmenty o kolorach świecenia żółto-zielonym, turkusowym oraz błękitnym mają za dnia białawą barwę. Możemy do nośnika dodać barwnika pod kolor świecenia pigmentu tak aby za dnia nasza farba miała korespondującą ze świeceniem barwę. Jednak dodatek barwnika powinien być na tyle mały aby zachować przeźroczystość nośnika. Im mniej światła będzie otrzymywał nasz świecący proszek tym słabiej będzie świecił w ciemności.

W przypadku pigmentów, które są dostępne w różnych rozmiarach ziarna możemy rozważyć zmieszanie 2 różnych rozmiarów ziarna. Dla przykładu:

- 20% pigmentu M-ZZ620 i 80% pigmentu L-ZZ660. Dodanie pigmentu o drobniejszym ziarnie sprawia, że zostają wypełnione luki pomiędzy większymi ziarnami pigmentu L-ZZ660 przez co uzyskujemy lepsze świecenie całości zwłaszcza w pierwszych minutach. Wynika to z faktu, że drobniejsze cząsteczki wypełniają luki pomiędzy większymi cząsteczkami pigmentu co sprawia, że uzyskujemy lepsze krycie a co za tym idzie większą powierzchnię świecenia.

- 20% pigmentu S-ZZ300 i 80% pigmentu L-ZZ660. Tak jak wyżej ale efekt jest słabszy. Pigment S-ZZ300 jest dużo tańszy od pigmentu M-ZZ620 przez co jest to bardziej ekonomiczny wariant.

- 20% pigmentu XL-ZZ1150 i 80% pigmentu L-ZZ660. W tym wariancie wzmacniamy świecenie poprzez dodanie mocniejszego pigmentu - sprawdzi się to zwłaszcza na dłuższych dystansach czasowych jednakże duże ziarno pigmentu XL-ZZ1150 może sprawiać problemy w niektórych aplikacjach a same ziarna pigmentu XL-ZZ1150 mogą świecić niejednorodnie na tle pigmentu L-ZZ660 zwłaszcza z bliska.

- 20% pigmentu XL-ZZ1150, 20% M-ZZ620 i 60% L-ZZ660. W tym przypadku łączymy mocne świecenie w początkowym okresie, lepsze wykorzystanie powierzchni dzięki M-ZZ620 oraz lepsze efekty po dłuższym czasie od ustania oświetlenia dzięki XL-ZZ1150.

Są to tylko przykłady i możemy zastosować inne proporcje zależnie od oczekiwanego przez nas efektu.

Aby uzyskać farbę luminescencyjną powinniśmy użyć 15-25% pigmentu i 75-85% nośnika. Składniki należy dobrze wymieszać, aż do uzyskania równomiernej zawiesiny. Im większego ziarna pigmentu użyjemy tym zawiesina będzie mniej stabilna i w trakcie malowania będziemy musieli naszą farbę częściej mieszać.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl