Język/Language

Czarny pigment termochromowy 30°C TO-CZ30

Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 48 godzin
Cena brutto: 32,00 zł
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
32.00
Cena netto: 26,02 zł
bez 23% VAT i kosztów dostawy
ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
* - Pole wymagane

Opis

Pigment termochromowy jak jego nazwa wskazuje zmienia swoją barwę w zależności od temperatury. Kilka stopni °C poniżej temperatury aktywacji pigment zaczyna blaknąć a po osiągnięciu określonej temperatury staje się przeźroczysty lub biały (w zależności od grubości nałożonej warstwy). Proces ten może być powtarzany wielokrotnie.

Produkt ten może być dodawany do szeregu materiałów takich jak: żywice, tworzywa sztuczne, lakiery, tusze drukarskie, farby (zarówno rozpuszczalnikowe jak i na bazie wody), gumy oraz wielu innych.

Pigment termochromowy pozwala na uzyskanie następujących efektów:

- Naniesiony cienką warstwą (np. w postaci farby) po przekroczeniu określonej temperatury staje się bezbarwny odsłaniając wzór ukryty pod spodem.

- Grubsze warstwy pigmentu (np. odlewy z żywicy) po przekroczeniu określonej temperatury staną się białe.

- Dodając pigment do już zabarwionej bazy pigment będzie podlegał zasadom mieszania barw o po przekroczeniu temperatury zmiany barwy oryginalny kolor bazy stanie się widoczny. Dla przykładu dodając czerwony pigment termochromowy do bazy zabarwionej na zielono uzyskamy barwę żółtą a po przekroczeniu określonej temperatury barwa zmieni się na zieloną.

- Można łączyć ze sobą kilka pigmentów termochromowych o różnych temperaturach aktywacji oraz różnych kolorach. Będziemy wtedy mogli obserwować kilka zmian koloru produktu w trakcie jego ogrzewania/chłodzenia.

Pigment termochromowy jest zaawansowanym technologicznie produktem i w przeciwieństwie do wielu innych pigmentów i barwników z naszej oferty ma on dość wrażliwą strukturę. Dlatego aby w pełni wykorzystać jego możliwości i nie dopuścić do jego uszkodzenia należy stosować się do szeregu zasad w trakcie używania go. Poniżej znajdą Państwo najważniejsze zasady pracy z pigmentem termochromowym. Zachęcamy jednak, zwłaszcza w przypadku zastosowań komercyjnych do zapoznania się z kartą właściwości produktu jak i pełną instrukcją stosowania znajdującymi się na dole strony.

Wybrane dane pigmentu:

Kod produktu: TO-CZ30

Kolor poniżej temperatury zmiany barwy: czarny

Temperatura zmiany barwy: 30°C (proces rozpoczyna się w temperaturze 26,5°C)

Gęstość: 0,2g/cm3

Odporność temperaturowa: 180-200°C (przez 10 minut)

Średnia wielkość ziarna: 6,5μm

Trwałość: 3 lata

Ilość zmian koloru: 5000

 

Podstawowe zasady pracy z pigmentem termochromowym.

1. Dawkowanie: w przypadku odlewów stosuje się dodatek od 0,5% do 2,5% masowych pigmentu. Jeżeli pigment ma być użyty jako składnik farby lub tuszu wartość ta wzrasta do 8%-12%.

2. Pigment składa się z mikrokapsułek, które są bardzo wrażliwe na tarcie. Dlatego zaleca się mieszanie ręczne lub mieszadłem wolnoobrotowym tak aby minimalizować ryzyko uszkodzenia pigmentu.

3. Pigment nie jest zbyt odporny na promieniowanie UV. Stosowanie go z tworzywami utwardzanymi w UV jest dopuszczalne ale długotrwała ekspozycja na UV lub bezpośrednie światło słoneczne doprowadzi do uszkodzenia pigmentu. Dlatego jeżeli produkty zawierające ten pigment będą używane na zewnątrz należy je zabezpieczyć lakierem chroniącym przed promieniowaniem UV.

4. Należy unikać rozpuszczalników o 3 lub mniej atomach węgla w cząsteczce (np. metanol, etanol, aceton) - dość szybko uszkodzą one pigment. Rozpuszczalniki o 6 lub więcej atomach węgla w cząsteczce są uznawane za bezpieczne dla pigmentu. Żywice z reguły dobrze współpracują z pigmentem termochromowym. Stosując ten produkt z bazami opartymi na wodzie (np. lakiery akrylowe) należy zwrócić uwagę na to aby wartość pH zawierała się w przedziale 2-8.

 

Przechowywanie i BHP.

 

Pigment jest nietoksyczny i trudno zapalny.

Kontakt z czystym pigmentem może powodować podrażnienia skóry, dróg oddechowych i oczu. W trakcie pracy unikać wzbudzania pyłu, stosować rękawiczki ochronne oraz ochronę dróg oddechowych i oczu.

 

Pigment przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu; w chłodnym i ciemnym miejscu. Unikać ekspozycji na światło UV i bezpośrednie światło słoneczne. Pigment wytrzymuje określoną ilość zmian koloru dlatego w trakcie przechowywania temperatura powinna być poniżej progu zmiany koloru - 26,5°C. Z drugiej strony należy nie dopuszczać do spadku temperatury poniżej 4°C – wymrożenie również może trwale uszkodzić pigment i skrócić jego żywotność.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl