Język/Language

Żółty pigment fotochromowy PF-ZO

Żółty pigment fotochromowy
  • nowość
Dostępność: duża ilość
Wysyłka w: 48 godzin
Cena brutto: 39,00 zł
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy

Cena regularna:

39.00
Cena netto: 31,71 zł
bez 23% VAT i kosztów dostawy

Cena regularna:

ilość szt.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
* - Pole wymagane

Opis

Pigmenty fotochromowe cechują się zmianą swojej barwy w zależności od oświetlenia. W normalnym świetle są one bezbarwne lub ich kolor jest ledwo widoczny - po wystawieniu na jasne światło słoneczne (lub odpowiednie światło UV) w ciągu kilku sekund zyskują one intensywną barwę. Jest to proces odwracalny (zmiana jest możliwa nawet tysiące razy), jednakże pigmenty fotochromowe są produktem bardzo delikatnym - ich przydatność do użycia to około 12-24 miesięcy a wystawienie ich na mocne, bezpośrednie światło słoneczne (lub UV) przez kilka godzin prowadzi do ich nieodwracalnego uszkodzenia (barwa ulega zniekształceniu lub zjawisko zmiany barwy zanika zupełnie).

Przy spełnieniu odpowiednich wymogów pigment może być stosowany jako dodatek do żywic, tworzyw sztucznych, farb, lakierów, tuszów i tym podobnych.

Pigment fotochromowy jest zaawansowanym technologicznie produktem i w przeciwieństwie do wielu innych pigmentów i barwników z naszej oferty ma on dość wrażliwą strukturę. Dlatego aby w pełni wykorzystać jego możliwości i nie dopuścić do jego uszkodzenia należy stosować się do szeregu zasad w trakcie używania go. Poniżej znajdą Państwo najważniejsze zasady pracy z pigmentem fotochromowym. Ponieważ pigmenty fotochromowe są w swojej budowie bardzo zbliżone do pigmentów termochromowych (zmieniających swoja barwę w zależności od temperatury) obowiązują je takie same zasady stosowania. W przypadku zastosowań komercyjnych należy koniecznie zapoznać się z zamieszczoną u dołu strony instrukcja stosowania oraz przeprowadzić testy.

Wybrane dane pigmentu:

Kod produktu: PF-ZO

Kolor po pobudzeniu: żółty

Gęstość: 0,8g/cm3

Odporność temperaturowa: 200°C, należy unikać długotrwałego podgrzewania powyżej 80°C.

Średnia wielkość ziarna: 6,5μm

Trwałość: 2 lata

Ilość zmian koloru: 5000

 

Podstawowe zasady pracy z pigmentem fotochromowym.

1. Dawkowanie: w przypadku odlewów stosuje się dodatek od 0,5% do 2,5% masowych pigmentu. Jeżeli pigment ma być użyty jako składnik farby lub tuszu wartość ta wzrasta do 8%-12%.

2. Pigment składa się z mikrokapsułek, które są bardzo wrażliwe na tarcie. Dlatego zaleca się mieszanie ręczne lub mieszadłem wolnoobrotowym tak aby minimalizować ryzyko uszkodzenia pigmentu.

3. Pigment nie jest zbyt odporny na promieniowanie UV. Stosowanie go z tworzywami utwardzanymi w UV jest dopuszczalne ale długotrwała ekspozycja na UV lub bezpośrednie światło słoneczne doprowadzi do uszkodzenia pigmentu. Dlatego jeżeli produkty zawierające ten pigment będą używane na zewnątrz należy je zabezpieczyć lakierem chroniącym przed promieniowaniem UV - taki lakier może jednak zaburzyć proces zmiany barwy, dlatego należy koniecznie przeprowadzić test na małej ilości pigmentu.

4. Należy unikać rozpuszczalników o 3 lub mniej atomach węgla w cząsteczce (np. metanol, etanol, aceton) - dość szybko uszkodzą one pigment. Rozpuszczalniki o 6 lub więcej atomach węgla w cząsteczce są uznawane za bezpieczne dla pigmentu. Żywice z reguły dobrze współpracują z pigmentem fotochromowym. Stosując ten produkt z bazami opartymi na wodzie (np. lakiery akrylowe) należy zwrócić uwagę na to aby wartość pH zawierała się w przedziale 2-8.

Przechowywanie i BHP.

Pigment jest nietoksyczny i trudno zapalny.

Kontakt z czystym pigmentem może powodować podrażnienia skóry, dróg oddechowych i oczu. W trakcie pracy unikać wzbudzania pyłu, stosować rękawiczki ochronne oraz ochronę dróg oddechowych i oczu.

Pigment przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu; w chłodnym i ciemnym miejscu. Unikać ekspozycji na światło UV i bezpośrednie światło słoneczne. Pigment przechowywać w temperaturze 4°C do 26°C.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl